Trolle zagoszczą na „Arkanach Fantastyki”

24 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Arkana Fantastyki”, zatytułowany Te cholerne trolle! Nowe tchnienie skandynawskiego kina grozy, który gościnnie wygłosi doktorant z Uniwersytetu Gdańskiego, Piotr Wajda.

– – –

Skandynawskie kino kojarzy się przede wszystkim z dramatami zrealizowanymi przez indywidualności takie jak Ingmar Bergman czy Lars von Trier. Jednak nordyccy twórcy zwracali się w kierunku horroru znacznie częściej niż można przypuszczać. Nadejście XXI wieku przyniosło dodatkowo zgrywę z szablonów kina grozy ukształtowanych w trakcie ubiegłego stulecia.

Jak zatem walczą z demonami skandynawowie?

André Øvredal, czy Tommy Wirkola to dobre przykłady współczesnych twórców łączących elementy skandynawskiej kultury z klasycznymi wzorcami kinematograficznymi, tworzących nowoczesne, unikatowe w skali globalnej kino grozy. Kino, które rozwija podejście Quentina Tarantino do dzieła filmowego.

Północnoeuropejscy twórcy w krótkim czasie stworzyli unikalną odmianę horroru, o której popularności i coraz ważniejszej roli świadczą liczne nagrody na całym świecie oraz zainteresowanie Hollywoodu nordyckimi twórcami horroru i ich filmografią.